Chystáš se do Říma? Cestu raději odlož...
Letos bude Řím praskat ve švech. Co se nám v něm líbí a nějaké tipy najdeš v článku, ať se máš na co těšit.
Říkáš si, že letos už konečně vyrazíš do Říma? Možná bys měl ještě chvilku počkat. A víš proč? Protože rok 2025 není jen tak ledajaký rok - je to totiž Svatý rok! To znamená, že se do Věčného města pohrnou davy poutníků z celého světa. Každých 25 let totiž papež vyhlašuje toto výjimečné období, kdy se otevírají Svaté brány čtyř hlavních římských bazilik a věřící mohou získat speciální odpustky. A to znamená masakr. 🙈
Očekává se, že během Svatého roku 2025 navštíví Řím až 35 milionů poutníků a turistů, což je téměř dvojnásobek oproti běžnému roku. To samozřejmě výrazně ovlivní celé město. Připrav se na to, že si za ubytování připlatíš klidně o 50-100 % více než obvykle. 🤯 A nejen to - všude budeš čekat v dlouhých frontách, v restauracích těžko seženeš volný stůl a na klidnou procházku městem můžeš rovnou zapomenout. Doprava po městě? Ta bude spíš připomínat bojovku než příjemnou prohlídku.
Dobrá zpráva je, že se výrazně posílily spoje z celého světa do Říma. Jde tak létat například i z Brna (byť levněji to vychází z Vídně). A Řím využít jen jako přestupní stanici pro výlet někam jinam. Třeba popojet kus vlakem. Ale plánovat a těšit se můžeš začít klidně hned. 😉
Pro nás je Řím takovým velkým maloměstem. Když pomineme historické centrum, kam proudí davy lidí, tak trochu dál od centra už je celkem klid. Na rozdíl třeba od Milána tam nedoléhá takový ten charakteristický šrumec a chaos velkoměst (a to tam bydlí skoro 3 miliony lidí). Dílem za to taky může fakt, že většina supermarketů je pečlivě schovaná z dohledu (občas až moc) a výlohy mají do ulice často jen butiky, kavárny, kadeřnictví a menší obchůdky. Zástavba je pak kombinací historické architektury a moderního urbanismu s hodně zelení.
V Římě je všechno blízko
Centrum s většinou turistických cílů zvládneš projít za den. Ne poctivě, ale projít ano. Pěšky. Nejsme moc na památky, spíše necháváme volný průběh tomu, co objevíme a na co narazíme. Pokud tedy nechceš vysloveně navštívit nějaká konkrétní muzea, nemáš to-do list, tak se neboj, že bys toho většinu neobjevil přirozeně. Po chvíli chůze míjíš Pantheon, pak Koloseum, Forum Romanum, ani nevíš jak se ocitneš u Fontány di Trevi, Piazza Navona nebo u Památníku Viktora Emanuela II.… Není tedy potřeba ani moc plánovat - prostě chodit, koukat a užívat si to. Ovšem po chvíli centrum omrzí. Teda alespoň nás. Je to jak Praha 1 - hezká, ale narvaná k prasknutí turisty a s tím spojenými jevy. Podvodníci, žebráci, turistické pasti (předražené kavárny a restaurace nevalné kvality), skořápkáři, otravní prodejci všeho možného…
Při našich cestách do Říma nejraději hledáme ubytování ve čtvrti Portuense. Ta je umístěná 5 km jihozápadně od centra, v docházkové vzdálenosti vlakové zastávky Roma Trastevere. Je tu klid, skoro žádní turisté a spousta obchůdků, kaváren a restaurací. Současně odsud jezdí autobusy i vlaky kamkoliv po Římě.
🛴 Podél Tibery vede perfektní mnohakilometrová cyklostezka, po které se dá bezpečně a rychle dojet úplně do centra na elektro koloběžkách nebo sdílených kolech. Tam jsou pak vyhrazená místa na jejich zaparkování.
Na jídlo je lepší si zajít z centra ten kousek do Trastevere. Opravdu je z čeho vybírat. V centru je to cílené na turisty - a tím je dána kvalita a cena. Pokud musí před restaurací stát naháněč s nabídkou a přemlouvat kolemjdoucí, pak je něco špatně. Na některé restaurace se přirozeně stojí fronty i desítky metrů. Takhle jsme si třeba nechali ujít vyhlášené tiramisu v restauraci Tonnarello. Holt, na kvalitu se stojí fronty.
Využívej hromadnou dopravu
Řím je dobře obsloužený autobusy, vlakem i metrem. Tedy netřeba řešit taxíky nebo se bát, že se ztratíš. Dokonce i Google umí v mapách ukázat autobusové spojení. Je třeba trochu benevolence s jízdním řádem, ale přesnost je srovnatelná s Českem. Jízdenky je potřeba koupit někde v trafice nebo v baru dopředu. A pozor - platí se jen hotově. Prodejci na nich mají malé marže, tak si je nechtějí snižovat ještě poplatky za platbu kartou. V autobuse pak jízdenky většinou koupit nejdou a terminály nefungují.
No a ještě takový tip - když nefunguje v autobuse strojek na označování jízdenek, stačí si napsat propiskou čas nástupu na jízdenku - a tím je platná. A zjistili jsme to samozřejmě ve chvíli, kdy byl rozbitý, autobus narvaný lidma a venku pršelo. Ochotně nám spolucestující poradili napsat čas nástupu, ale už jsme u sebe neměli tužku. A tak jsme zapojili půlku autobusu do jejího půjčení. 😁 A pak jsme prokecali zbytek cesty s novými známými.
Bacha na kapsáře
Vlastně při každé návštěvě Říma nás místní sami od sebe varovali před kapsáři. Většinou se jedná o ženy - rumunky nebo kubánky. Soustředí se v místech s velkou kumulací lidí a pracují ve skupinách. Takže bacha při nastupování a vystupování do vlaku, metra nebo autobusu a ve frontách. Mívají přes ruku přehozenou mikinu nebo bundu, aby mohly maskovat ruku šmátralku. Naštěstí jsme s nimi nic nemuseli řešit.
Na moře v Římě zapomeň
Lido di Ostia je veřejnou pláží u Tyrhénského moře. Je to nejbližší pláž u Říma. A mohlo by se zdát, že těch 25 km k moři je super zpestření pobytu. No, ani ne. Pendluje tam vlak, tam a zpět. Něco jak metro. Spojení je dobré. Ale když tam přijedeš, je to jedna soukromá pláž vedle druhé. Tedy nezbývá, než zaplatit vstup nebo jít několik km k veřejné pláži. Ta je písečná, ale z černého písku, který krutě pálí, jsou tam velké vlny, takže to ani na koupání moc není. Všude odpadky a jinak nic. Zkusili jsme, vykoupali se, ale bylo to zklamání.
Pítka - to musíš vědět
V Římě je v létě pěkně horko a je důležité hodně pít. Ušetřím ti eura za nákupy předražených vod v obchodech nebo od pouličních spekulantů. V ulicích města jsou totiž zdarma k dispozici pítka na vodu. Říká se jim “nasoni“ - a najdeš je úplně všude. Teče z nich pitná, dobrá voda. Stačí je zespodu ucpat prstem a stříká ti rovnou do pusy chladivá voda. Navíc v poslední době se objevují v těch nejexponovanějších lokalitách (např. u Kolosea) velké zelené automaty na vodu, kde si dokonce můžeš napustit jak normální, tak i perlivou vodu. Opět zdarma. Takže si s sebou jen vem nějakou lahev a když budeš mít dopito, jen měj oči otevřené.
Užívej si jídlo
Asi netřeba představovat velkou čtyřku jídel, které si v Římě prostě musíš dát.
Gricia - těstoviny s guanciale (vepřové líčko), pepřem a sýrem Pecorino Romano
Carbonara - těstoviny s vajíčkem, guanciale, pepřem a směsí sýrů Pecorino Romano a Parmigiano-Reggiano
Amatriciana - těstoviny s rajčatovou omáčkou, guanciale, pepřem a sýrem Pecorino Romano
Cacio e Pepe - těstoviny se sýrem Pecorino Romano a černým pepřem
No a tu jsou některá naše oblíbená místa:
DIOS la vera pizza Napoletana a Roma - povinná večeře v Portuense. Luxusní neapolská pizza a tris di montanare (smažené pizzové těsto jako předkrm).
RHEGION - nejoblíbenější místo na snídani v Portuense. Nejen pro nás, ale i pro lidi široko daleko. To prostě chceš.
Ristorante Sette Oche in Altalena - jedna z našich oblíbených v Trastevere a jejich linguine al limone. 🤯🥰
Lungo il Tevere - letní food festival na nábřeží Tibery, který by sis neměl nechat ujít, pokud tam budeš.
Výlet do Říma stojí za to
Sečteno, podtrženo - Řím stojí za to. A je větší, než jen to historické centrum. Má parky i méně známé čtvrti. Dostaneš se tam snadno, neztratíš se v něm. Srdcové místo to pro nás není, ale vracíme se tam s chutí.
No a jestli i ty toužíš po autentickém zážitku z Říma, kde si v klidu vychutnáš pravou italskou atmosféru, dej si ještě rok načas. V roce 2026 už opadne největší nápor poutníků, ceny se vrátí do normálu a ty si budeš moct vychutnat všechny památky bez stresu a spěchu.
Řím má své kouzlo právě v tom, když ho můžeš poznávat vlastním tempem, bez davů turistů za zády.
Písnička na konec
Ciao,
Honza & Lenka