Jak jsme se naučili cestovat s dětmi
Může cestovat celá rodina nalehko? Jde to? A je potřeba se toho bát? Nebo musí být děti starší?
Cestujeme často a rádi. To všechno, co nám to dává mnohonásobně převáží případné krátké nepohodlí na cestě. A i když se to stane nebo něco nejde podle plánu, nepanikaříme. Situaci vyřešíme a děláme si z toho legraci.
A s dětmi? Je to o kousek větší výzva. Taková únikovka z běžného stereotypu. ➡️
❓Jsou děti důvodem přestat s cestováním?
Nebo jej dokonce odkládat na dobu, kdy budou větší / velké / samostatné / ve „správném“ věku? V žádném případě!
Když se nám narodilo první dítě, začali jsme přemýšlet, kdy a jak bude ten správný čas, abychom všichni společně dál poznávali svět. Zbytečně dlouho jsme odkládali první cestu k moři. Vlastně jakoukoli jinou delší cestu. Všichni kolem nám říkali, ať to neděláme, že to pro děti není dobré.
Sami jsme se obávali cesty letadlem, že si nezvládneme zabalit tu šílenou horu věcí co „určitě budeme potřebovat“.
S příchodem druhého dítěte jsme už nečekali a v létě k moři, za sluníčkem vyrazili. Sice „jen“ do Chorvatska a do hotelu, ale jeli jsme. I zpětně musím říct, že to bylo dobré rozhodnutí a rozhodně to stálo za to.
🎂 Kdy je vhodný čas na první cestu?
Kdykoli! Záleží jen na každém z vás. Jasně, není rozumné s čerstvě narozeným miminkem pospíchat na letiště. Zároveň také není čeho se bát.
🧳 Nezvládneme si všechno sbalit do malého zavazadla
Malé dítě = kopec plínek, milion věcí na převlečení a jídlo. V hlavě mi běželo: "Kam to všechno nacpu? Vždyť mi to ani do letadla všechno nevezmou!" A ten náš obří kočárek... Uf. V tu chvíli jsem si říkala, že prostě počkáme, až bude malý větší.
Přesně tyhle obavy jsem měla před naší první cestou. A víte co? Přišla jsem na to, že nic z toho ve skutečnosti nepotřebujeme! 🥳 Po návštěvě dalších zemí můžu z vlastní zkušenosti říct, že tahat s sebou hromadu věcí by byl jen zbytečný stres navíc.
Zjistila jsem, že v rámci Evropy koupíte prakticky to samé jako doma, někdy dokonce i levněji. Vzali jsme si s sebou jen minimum a ostatní, co jsme potřebovali, jsme dokoupili na místě – a bylo to super!
A oblečení? Nabalila jsem jen pár kousků a bylo to naprosto dostačující. V našem apartmánu byla pračka, takže jsem si jednoduše vyprala. A když jsme byli na jihu, kde pračku neměli, objevila jsem veřejné prádelny – za 3-5 € jsem měla za chvilku vyřešeno. Cestování s dětmi nás tak naučilo, že méně je opravdu více!
🎠 Jak děti zabavit?
Nebudu generalizovat, podělím se o naši zkušenost. Cesta může být dlouhá a únavná. Obzvlášť když se přidá únava z nevyspání. Pak je na vás, jak znáte svoje děti a zda jim zvládnete vymyslet zábavu. Pro ty malé skvěle poslouží tzv. kinderšrot - hračky z Kinder vajíček případně další malé drobnosti, které buď máte doma nebo se dají za pár korun koupit nebo i vyměnit. Pro děti je to neokoukané, nezabere to místo a třeba do letadla nebo do vlaku je to ideální.
Další skvělou volbou je mít dva nebo 3 nové komixy. Pro děti, které už umí číst je to akorát, pro ty menší jsou zajímavé obrázky a vydrží na to koukat dlouho.
U starších pak poslouží dobře knížka, tablet s možností kreslení, eventuálně hry.
Pro teenegera s sebou občas bereme kamaráda - ti se pak zabaví úplně sami, jen si občas přijdou pro peníze... 😅
A když už jinak nejde, tak koukání na pohádky / filmy je vždy sázka na jistotu. Koneckonců let netrvá déle než nějaké 2 hodiny, což není tak dlouho. A pak už se vždy něco děje, je něco nového.
✈️ Malé děti a letadlo
Známe to všichni - pocit neklidu, když na gate přijde někdo s malými dětmi. Uf, snad nebudou celý let brečet. 🫣
Letů máme za sebou už hodně a pokud chcete mít v letadle klid, nezapomeňte sluchátka. Musím říct, že většinou o dětech teda nevíme, ale může se stát, že prostě nemají svůj den. Ona ta nervozita, která cestování většinou doprovází, doléhá i na ně.
A jak to vypadá prakticky? Pokud máte opravdu malé mimčo, budete mu pravděpodobně s sebou brát nějaké jídlo a pití. Tady je fajn vědět, že si toho s sebou můžete vzít více, než ostatní cestující (jde hlavně o tekutiny, které budete mít na palubě letadla). Na větších letištích jsou pro vás pak připraveny speciální přepážky u security check. Nikdo na vás nespěchá, s věcmi vám pomůžou a (obzvláště v jižních státech) i vám zabaví děti, pokud je potřeba u vás provést osobní prohlídku. Vyhraďte si na to více času a počítejte s mírným zdržením, protože všechno vytáhnout a zase dát na své místo chvíli zabere. Obzvlášť, když u toho musíte hlídat starší sourozence. 🙈 Přijít na poslední chvíli by se nemuselo vyplatit.
Paráda, security check je úspěšně za vámi. Teď už zbývá jen počkat do vyhlášení čísla gatu. Tady si nezapomeňte k letenkám připravit i cestovní doklady.
S kočárkem vás pustí až k letadlu (jen ho nesmíte zapomenout přidat jako další zavazadlo, když si kupujete letenku). Doporučuji (pokud to jde) s sebou vzít malý a skladný. U letadla jej dáte na určené místo, personál vám jej naloží do podpalubí. Po příletu na vás zase bude čekat u letadla, jakmile vystoupíte.
Vždy si ale zjistěte konkrétní podmínky u letecké společnosti! Mohou se totiž dost lišit.
Děti do 2 let nemají svoje sedadlo a sedí s jedním z rodičů na klíně. Od stewarda dostanete na palubě „nástavec“ na bezpečnostní pás, kterým připoutáte sebe i dítě.
A jeden tip navíc - vezměte dětem nějaký bonbon nebo žvýkačku, abyste jim pomohli srovnat tlak v uších při vzletu i přistání.
🦠 Nemoci na cestách
Nikdo to nechceme, no Murphyho zákony fungují. Pokud dítě chytne jen nachlazení a letíte k moři, může mu ten slaný vzduch pomoci. V tom případě jej ale na cestu prosím vybavte respirátorem a buďte ohleduplní k dalším cestujícím.
A co s nemocí, která se projeví až po příletu? My s sebou vždy bereme pohotovostní lékárničku, která nám pokryje takový ten základ. Nurofen, Fenistil (kapky i mast), kapky do nosu, Tasectan, Kinedryl, desinfekci, Framykoin mast a náplasti. S tímto jsme schopni pokrýt většinu běžných potíží. Na ostatní mějte dobré cestovní pojištění, které vám v případě potřeby pokryje náklady na lékaře, případně pomůže s překladem nebo nabízí lékaře na telefonu. Lékařská péče je po Evropě hodně dostupná. Počítejte ale s tím, že v České republice bereme vysoký nadstandard jako samozřejmost a v ostatních státech to tak nemusí být (většinou opravdu není).
Držím palce, abyste tohle nepotřebovali nikdy řešit.
🏖️ Krátké versus dlouhé cesty
Stejným způsobem jezdíme na pár dnů i na několik týdnů. Když jedeme na dýl, tak dětem přibalíme i nějaký sešit, něco na psaní a kreslení. Pokud se mají učit, učebnice nascanujeme, abychom je nevozili a s učiteli jsme domluvení, že budou průběžně posílat úkoly. Běžný den pak vypadá tak, že my dopoledne pracujeme a děti se věnují škole. A pokud něco nestihneme, dokončí to po návratu, aby měly všechny povinnosti splněné.
📚 Pro děti je to jen dobře
Jaké jsou naše důvody? Proč cestujeme s dětmi? V první řadě je to poznávání a objevování nových míst. Všude je něco pěkného, něco, co stojí za to vidět a zažít. Ať jsou to přírodní krásy, lidé nebo jídlo. I když to tak hned nemusí vypadat, děti si z těchto zážitků a zkušeností odnesou opravdu hodně.
🍝 Díky tomu například zjistily, že nová a neznámá jídla mohou přinést nejen spoustu legrace, ale hlavně, že stojí za to je vyzkoušet. Samozřejmě, že se může stát, že jim to nechutná, pak jim to nenutíme, jen ukazujeme a říkáme. Tohle se děje jen opravdu vyjímečně. Naštěstí. 😅
🇬🇧 Dalším z obrovských benefitů cestování je fakt, že je nezaskočí cizí jazyk. Na místech, kam se vracíme a chceme vracet, mají kamarády se kterými jsou v kontaktu po celý rok. Společným jazykem je sice angličtina, do toho ale znají i spoustu slovíček italských, španělských a třeba rumunských. A co může být lepší, než když si 3-leťák sám zvládne anglicky objednat a zaplatit zmrzku, na kterou má chuť?
Navíc když v Čechách potkáme cizince, nejsou zaskočení, umí si s ním vyměnit pár frází a případně mu i poradit, když se ptá na cestu.
⛰️ Nezanedbatelným přínosem je poznávání nových míst - protože všude je co objevovat, každý kout má své kouzlo, jen je potřeba jej najít. Nejsme příznivci ježdění na stále stejné místo, jen proto, že to tam „už známe“. Ať jsme byli kdekoli, tak se nám vždy podařilo najít něco, co nás zaujalo - mohli to být lidé, kteří nám vyprávěli neuvěřitelně zajímavé příběhy a životní osudy, nádherná příroda nebo třeba kozy na stromě. 😁
A čím více takových zážitků je, tím pestřejší je pak ten běžný život.
🏁 Cestování s dětmi není žádná věda a není potřeba z toho mít strach. Plánujte dopředu, zjistěte si maximum informací a určitě s dětmi jeďte. Benefity, které to dětem i vám přináší, jsou obrovské.
Dejte nám vědět, jak to zvládáte vy. Budeme rádi za další případné tipy. 🤗